Tatlı Pastane Kurabiyesi


(Henüz oy verilmedi)
Loading...

Pastanelerde yediğimiz ve her zaman hoşumuza giden tatlı kurabiyeleri evinizde yapabilirsiniz. Tarifi ve yapımı oldukça kolay olan tatlı pastane kurabiyeleri kısa süre de evde yapabileceğiniz hamur tatlılarından biridir. 

Malzemeler:Tatlı Pastane Kurabiyesi İçin Gerekli Malzemeler

 • 200 gram tereyağ
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 1 çay bardağı pudra şekeri
 • 1.5 paket vanilya
 • 1 çaybardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı nişasta
 • 2.5 su bardağı un
 • 4 yemek kaşığı marmelat

Hazırlanışı:


 1. Çukur bir kap içine tereyağınızı, pudra şekerinizi, sıvı yağı ve yumurtayı ekleyin ve çırpma teli yardımı ile 5 dakika sıkı bir şekilde çırpın. Çırpma işlemini hızlı bir şekilde yapmanız gerekiyor. Çırpma işlemini yavaş yaptığınızda karışımınızda topaklanmalar meydana gelecektir. Bu nedenle karışıma dikkat etmeniz gerekiyor.
 2. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra azar azar nişastayı ekleyerek karıştırmaya devam edin. Nişasta eklerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta nişasta eklerken hamurunuzun sertlik derecesidir. Hamur yavaş yavaş sertleşmeye başladığında nişasta eklemeyi bırakın ve karıştırmaya devam edin.
 3. Hamurunuzun yumuşaklığı kulak memesi kıvamına geldiğinde yağlı fırın kağıdı üzerine hamur sıkma aparatı ile içi dolu olacak şekilde sıkarak kurabiye şekli verin. İsterseniz farklı bir şekilde verebilirsiniz.
 4. Fırınınızı 165 dereceye ısıtın ve ısınmış fırın içine tepsinizi yerleştirin ve 20 dakika pişmesini bekleyin. Pişirme işlemi sırasında kurabiyelerin üst kısmı erken kızarmaya başlayabilir. Bu durumda 20 dakika beklemek zorunda değilsiniz. Kızarma başladığında kurabiyeleri fırından çıkarabilirsiniz.
 5. Fırından çıkardığınız kurabiyelerin üzerine sıcak sıcak marmelat eklemeyin. Kurabiyelerin 10 dakika kadar soğumasını bekleyin. Kurabiyeleriniz soğuduktan sonra hazır olarak aldığınız marmelatı veya kendi yapacağınız marmelatı tatlı kaşığı yardımı ile kurabiyelerin üzerine koyun. Marmelatı kurabiye üzerine koymak için özel şırıngalar da kullanabilirsiniz.
 6. Artık servis için kurabiyeleriniz hazır durumda. Afiyet olsun.

Tatlı Pastane Kurabiyesi Yapılış Süresi:


4 kişilik servis için 20 dakika hazırlama suresi 20 dakika pişirme süresi, 10 dakika dinlenme süresi olmak üzere 50 dakika süreye ihtiyacınız var. Eğer kişi sayısı artacak ise malzemeler de artacağı için kurabiye hazırlama süresi de uzayacaktır.


Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın